اقدام پژوهی بهبود آموزش درس ریاضی به دانش آموزان پایه دوره ابتدایی از راه تلفیق آن با هنر ,

menuordersearch
academixfile.ir
قبلی
بعدی

اقدام پژوهی بهبود آموزش درس ریاضی به دانش آموزان پایه دوره ابتدایی از راه تلفیق آن با هنر

(0)
(0)

اقدام پژوهی

اقدام پژوهی بهبود آموزش درس ریاضی به دانش آموزان پایه دوره  ابتدایی از راه تلفیق آن با هنر
رنگ و مدل کالا
اقدام پژوهی
تعداد
+
_
عدد
15,000 تومان
موجود

توضیحات

اقدام پژوهی بهبود آموزش درس ریاضی به دانش آموزان پایه دوره ابتدایی از راه تلفیق آن با هنر

در قالب word و در 55 صفحه و قابل ویرایش

 

 

فهرست مطالب

چکيده
مقدمه
بیان مسئله
توصيف وضع موجود
اهمیت موضوع
یافته های علمی
گرد آوری شواهد یک
گردآوری داده‌ها
      گرد آوری داده‌ها جهت ارائه راه­حل‌ها
الف. مصاحبه به منظور کسب اطلاعات مفید­تر،
ب. مشاهده
ج. پرسش نامه­    
د. مطالعه
راه حل‌های پیشنهادی
1.  پرورش دقّت و تقویت حافظه دیداری و شنیداری       
2.  اجرای بازی­های تمرینی هدفدار
3.  ایجاد شادی و نشاط در زنگ ریاضی
۴. استفاده از طرح­های ابتکاری جهت پرورش خلاقیت دانش­آموزان در دروس ریاضی     
انتخاب راه حل‌ها       
توصیف وضع مطلوب (شواهد2)
ب. شاخص‌های کمّی وضع مطلوب
نتيجه گيري
منابع مآخذ

 

 

 

چکيده
امروزه با توجه به تسلط رشته ریاضی بر علوم و تکنولوژی جدید ضرورت بیشتری برای یادگیری این علم و فهم و درک قوانین آن حس می‌شود. از این رو آنچه معلمان نیاز به دانستن آن دارند، ساده سازی در مفاهیم، تاکید بر مبانی اولیه علم ریاضی و ارائه تمرین ها و مثال های گوناگون است ومهم تر از همه اینها ایجاد انگیزه است و بهترين انگيزه که مخصوصا در يادگيري و علاقه به رياضي نقش عمومي ايفا مي کند بيان ريشه هاي تاريخي و بيان تارخ رياضيات در پيشرفت رياضي مي باشد.به طور خلاصه می‌توان گفت که مفاهیم ریاضی، یکی از اثربخش ترین و کارآمد ترین مواد درسی است. به طوری که ریاضیات یکی از عالی ترین تراوش‌های اندیشه ی آدمی است که منعکس کننده­ی اراده­ی انسان و نشان دهنده­ی سیر عقل و برهان و هم­چنین بیان کننده­ی میزان علاقه­ی بشر به کمال و زیبایی است. اين تصور در دانش آموزان که رياضيات درس دشوار و خشکی است، باعث می‌شود که آنها به عمق رياضيات وارد نشوند و ما در آينده، دانش آموزانی را داشته باشيم که چيزی از رياضيات در ذهن ندارند به جز چند تا فرمول که حفظ کرده اند. پس بايستی به دنبال روش هايی بود که آموزش و يادگيری رياضيات را جذاب کند. اگر آموزش رياضيات با يک روش جالب و جذاب برای دانش آموزان همراه باشد، يادگيری موثرتری صورت می‌گيرد. در اين جا اين سوال پيش می‌آيد که کدام روش ها هستند که در آموزش رياضيات، يک فضای آموزشی جالب ايجاد می‌کنند؟ چگونه می‌توان در مباحث مختلف رياضی از اين روش ها بهره برد ؟ در ميان روش هاي کلي آموزش درس رياضی، مي توان به روش هنري اشاره کرد که از دير باز مورد نظر قرار داشته است .روش هنری آموزش رياضيات را می‌توان از طبيعت ايده گرفت  استفاده ي متنوع از اين روش در زندگي انسان، از جمله در فعاليت هاي تفريحي، رسانه هاي جمعي و کاربرد هاي پراکنده ي آن در برنامه هاي درسي و آموزشي و وجود شواهد و قرائني حاکي از علاقه مندي و گرايش خاص دانش آموزان نسبت به برنامه هاي هنري، لزوم انجام بررسي هاي گسترده را در اين زمينه آشکار مي سازد.


مقدمه
در ميان روش های آموزش رياضيات، روش هنری به عنوان يک روش نو و جالب رونمايی می‌کند. تبيين اهميت تاريخي هنر و کاربرد آن در فرهنگ هاي مختلف، نقش هنر در حيات اعتقادي و فرهنگ اسلامي و بررسي آن از ديدگاه روان شناسي و بالاخره در آموزش رياضيات هر يک به نوبه ي خود بر کاربرد گسترده، استمرار و نقش هنر در زندگي فردي و اجتماعي انسان اشاره دارد و ضرورت استفاده ي مناسب از آن را آشکار مي سازد. همچنين بررسي ويژگي هاي ذهني، عاطفي و نياز هاي رواني دانش آموزان همراه با ذکر ويژگي ها و زمينه هاي موجود در آثار و فعاليت هاي هنري، مبين ارتباط دروني دانش آموز با پديده هاي هنري است و علل استقبال دانش آموزان از پديده هاي هنري را مشخص مي سازد. چنين ارتباطي حاکي از آن است که هنر بر دانش آموزان تاثيراتي ويژه دارد و در يادگيري آنان عاملي در خور توجه به شمار مي رود. نقش پرورشي هنر را مي توان در ايجاد سهولت در امر يادگيري و فراهم آوردن شرايط لازم جهت ايجاد تغييرات مطلوب در ابعاد مختلف شخصيت و رفتار هاي دانش آموزان جست و جو کرد .
از خدمات هنر، نقشي است که در آموزش علمي به عهده دارد. انواع افسانه ها، داستان ها، نمايش ها و فيلم هاي هنري و نيز طرح ها و تصاوير متنوع در تحريک و تقويت حس کنجکاوي و ميل به جست و جو گري دانش آموزان در شناخت پديده ها ي هستي و محيط پيرامون خود موثراست. پرورش نيروي تخيل و ايجاد انگيزه هاي مناسب از طريق هنر، از جمله عواملي است که راه را جهت اختراعات و اکتشافات هموار ساخته است. همچنين ارائه ي آثاري راجع به زندگي مخترعين، مکتشفين و يا سير تاريخ تحول و تکامل انديشه هاي علمي، در قالب داستان ها و يا فيلم هاي داستاني، از عوامل موثري است که موجب تقويت تمايل و علاقه مندي کودک و نوجوان در پرداختن به فعاليت هاي علمي و دنبال نمودن اهداف آن خواهد شد.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

whatsuptelegrammailpinterest
logo

استان: کردستان، شهرستان : سقز
شماره تماس:: 09189763156
ایمیل : omidarzy@yahoo.com
کد پستی : 6683193643