رساله و پایان نامه بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی، کودکان و نوزادان ,

menuordersearch
academixfile.ir
قبلی
بعدی

رساله و پایان نامه بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی، کودکان و نوزادان

(0)
(0)

رساله معماری

رساله و پایان نامه بیمارستان تخصصی و فوق تخصصی، کودکان و نوزادان
رنگ و مدل کالا
رساله معماری
تعداد
+
_
عدد
14,500 تومان
موجود

توضیحات


دانلود مطالعات و رساله معماري طراحي بیمارستان تخصصی، فوق تخصصی، آموزشی و درمانی کودکان و نوزادان
در قالب Word و 131 صفحه و قابل ويرايش و آماده براي ارائه ،دفاع ،چاپ و کنفرانس ميباشد

 

 

 

فهرست مطالب به شرح زیر است:    
چکیده
مقدمه
تبیین سوژه
روش تحقیق
فصل اول: کلیات بیمارستان
گفتار اول:تاریخچه بیمارستان
گفتار دوم: شناخت بیمارستان، تعریف بیمارستان،انواه بیمارستان، دلایل ضرورت احداث بیمارستان کودکان
گفتار سوم: تیپولوژی بیمارستان
فصل دوم: بیمارستان در ایران
گفتار اول: نگاهی کوتاه به سیاست گذاری ها در احداث بیمارستان: ارکان ارزشیابی، ابعاد استاندارد‌‌‌‌های در حال تدوین،معرفی دفتر منابع فیزیکی وزارت بهداشت، بحث ضرردهی بیمارستان‌‌‌‌های موجود، سرانه تخت بیمارستانها،پروژه‌‌‌‌های بهداشتی.
فصل سوم: بیمارستان کودکان
گفتار اول: نظرات ارائه شده راجع به ویژگی‌‌‌‌های بیمارستان کودکان
گفتار دوم: نمونه‌‌‌‌های بیمارستان کودکان
فصل چهارم: کودک، معماری، بیمارستان
کودک و بیمارستان،مقاطع سنی استفاده کنندگان، کودک و دنیای اطرافش در بیمارستان،نیاز‌‌‌‌های روانی کودک، کودک و معماری، معیار‌‌‌‌های کیفی فضا؛
فصل پنجم: معرفی فضاهی بیمارستان
گفتار اول: بررسی عملکرد فضا‌‌‌‌های مختلف
گفتار دوم: بررسی چگونگی استقرار فضاها و ارتباط فضا‌‌‌‌های مختلف بیمارستان
فصل ششم: مفهوم طرح ریزی
فصل هفتم: بررسی سیستم‌‌‌‌های تاسیساتی
فصل هشتم:شرح برنامه فیزیکی   
فصل نهم: اقلیم و سایت
فصل دهم: معرفی طرح
منابع


چکیده:
طراحی هر فضایی مهم است ولی طراحی مراکز درمانی از اهمیت دو چندانی بر خوردار است زیرا در آن بسیاری تجهیزات خاص پزشکی در معالجه و مراقبت از بیماران و همچنین بسیاری از ملاحظات بهداشتی به کار گرفته می‌شود و ضمنا بسیاری ملاحضات روان شناختی فضا به جهت حالات روحی بیماران و همراهان آنان، کار طراحی این مرکز را پیچیده تر می‌کند.این مطلب وقتی اهمیت بیشتری می‌یابد که فضای خاص کودکان مد نظر باشد.
در طراحی بیمارستان کودکان دانستن اطلاعات جامعی از مراحل بهبودی کودک، چگونگی مراقبت از او و همچنین نقش والدین در بهبودی کودک ضروری است.
معماری به عنوان رشته ای که کیفیت فضایی و محیط را برای ما تعریف می‌کند، قادر است تا با برخورد صحیح با موضوع و در نظر گرفتن شرایط استفاده کنندگان به ایده ای صحیح برسد و آن را در قالب طرحی مناسب اجرا کند.
این پروژه طبق روال معمول از دو بخش"مطالعات و برنامه ریزی" و "طراحی" تشکیل شده است.
مطالعات این پروژه شامل فصول دهگانه ذیل است.
1.    فصل اول: کلیات بیمارستان مورد بررسی قرار گرفته است در این فصل، تاریخچه بیمارستان مورد مطالعه قرار گرفته و اطلاعات کلی در زمینه شناخت بیمارستان ارائه گردیده است.در پایان به تیپولوژی بیمارستان نیز اشاره شده است.
2.    فصل دوم: در این فصل نگاهی اجمالی به بیمارستان سازی در ایران و سیاست گذاری‌‌‌‌های مربوط در امر بیمارستان سازی شده است.
3.    فصل سوم: در این فصل کلیات بیمارستان‌‌‌‌های تخصصی اطفال مورد بررسی قرار گرفته و در دو بخش مجزا به تبیین نظرات ارائه شده راجع به ویژگی‌‌‌‌های خاص و منحصر به فرد بیمارستان‌‌‌‌های تخصصی کودکان و ارائه نمونه‌‌‌‌های موجود در بیمارستان‌‌‌‌های اطفال در سطح دنیا پرداخته شده است.
4.    فصل چهارم: در این فصل به تفضیل، ارتباط بین کودک و بیمارستان مورد ارزیابی گرفته و نقش معماری در افزایش همخوانی این ارتباط به بحث گذشته شده است.
5.    فصل پنجم: این فصل به معرفی فضا‌‌‌‌های بیمارستانی اختصاص یافته است و به دو بخش کلی تقسیم شده است در بخش اول، نخست به بررسی عملکرد فضا‌‌‌‌های مختلف بیمارستان پرداخته شده و در بخش دوم استقرار فضاها و ارتباطات بخش‌‌‌‌های مختلف بیمارستان بررسی شده است.
6.    فصل ششم: مربوط به مفهوم طرح ریزی و استانداردها اشاره دارد.
7.    فصل هفتم:به سیستم‌‌‌‌های تاسیساتی بیمارستان؛فضا‌‌‌‌های مورد نیاز و عملکرد این سیستم ها اشاره شده است.
8.    فصل هشتم: با توجه به مطالب عنوان شده در فصول قبلی برنامه فیزیکی طرح مورد نظر قرار گرفته است.
9.    فصل نهم: اقلیم و سایت مورد نظر ارائه گردیده است.
در آخر طرح مورد نظر معرفی شده است.

 

 


مقدمه:
تاریخ بیمارستان با تاریخ پزشکی در هم آمیخته و در حقیقت رشد و پیشرفت بیماستان متاثر از پیشرفت و توسعه روزافزون و دانش و تکنولوژی پزشکی است.
با گذشت قرون و اعصار متمادی و بخصوص در دهه‌‌‌‌های اخیر طب تخصصی اطفال در میان علوم پزشکی از جایگاه ویژه ای برخوردار گردید.
کودکان به عنوان موجوداتی بسیار ظریف و حساس و دارای طبعی لطیف و روحی پاک وتعالی جو؛ از ابعاد متنوعی برخوردار هستند.به عنوان یک اصل، کودکان بزرگسالان کوچک شده نمی‌باشند و لذا هنگامی که صحبت از طراحی برای کودکان میشود با ظرافت و لطافت روح خام انسانی طرف هستیم که بسیار بیشتر از بزرگسالان از محیط اطراف خود متاثر می‌شوند.به کلامی دیگر، کودک به عنوان عنصری که نیازمند طراحی خاص با ظرافت‌‌‌‌های خاص است نیاز به طبی خاص،بیمارستانی ویژه و شرایط متمایزی دارد.
متاسفانه در کشور ما علم و هنر بیمارستان سازی تجربه ای طولانی ندارد و آنچه که می‌بینیم بیشتر اقتباسی است از آنچه که در کشور‌‌‌‌های پیشرفته دنیا صورت پذیرفته است.
حتی اولین بیمارستانی که در مرکز کشور افتتاح گردید به عنوان مرکز تخصصی بیمارستانی طراحی نگردیده بود.از چند دهه گذشته با همکاری وزارتخانه متبوع در امور درمان و استفاده از تجربیات مهندسین و معماران، بیمارستان سازی در سرتاسر کشور شکل تازه ای به خود گرفت ولی هنوز هم طراحی و احداث بیمارستان‌‌‌‌های فوق تخصصی از دانش و اطلاعات کافی برخوردار نیست.در این حیطه مراکز تخصصی درمانی، آموزشی بیماری‌‌‌‌های کودکان و نوزادان از اهمیت خاصی برخوردار است.با توجه به میانگین سنی جوان ایران و رشد بالای جمعیت،حساسیت موضوع بیشتر احساس می‌شود.


تبیین سوژه:
بیمارستان تخصصی ،آموزشی و درمانی کودکان و نوزادان زنجان

بیمارستان تخصصی،فوق تخصصی:
به بیمارستانی گفته می‌شود که در شهر‌‌‌‌های بالای 600000 نفر جمعیت مورد نیاز بوده و دارای کلیه خدمات در رشته‌‌‌‌های تخصصی و فوق تخصصی داخلی و جراحی باشد.

بیمارستان آموزشی:
به مکانی گفته می‌شود که تشخیص بیماری، درمان بیماری؛فعالیت‌‌‌‌های تحقیقاتی در امور پزشکی و آموزش پرستاران و پزشکان در آن صورت می‌گیرد.

کودک:
به هر طفل یک ماهه تا دوازده ساله در طبقه بندی پزشکی کودک می‌گویند.

نوزاد:
به هر طفل زیر سن بیست و هشت روز یا کمتر از دو و نیم کیلوگرم نوزاد می‌گویند.

 

نمودار تغییر قیمت
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

ما را در شبکه‌‌‌‌های اجتماعی دنبال کنید

whatsuptelegrammailpinterest
logo

استان: کردستان، شهرستان : سقز، بخش : مرکزی، روستا: سرا، روستا: مرخز، محله: مرخز، خیابان (ورودی اصلی)، کوچه ((حسین محمدی))، پلاک: 0.0، طبقه: همکف،
شماره تماس:: 09189763156