اقدام پژوهی چگونه اختلال در خواندن رضا را برطرف کنيم ,

menuordersearch
academixfile.ir
قبلی
بعدی

اقدام پژوهی چگونه اختلال در خواندن رضا را برطرف کنيم

(0)
(0)

اقدام پژوهی

اقدام پژوهی چگونه اختلال در خواندن رضا را برطرف کنيم
رنگ و مدل کالا
اقدام پژوهی
تعداد
+
_
عدد
15,000 تومان
موجود

توضیحات

اقدام پژوهی چگونه اختلال در خواندن رضا را برطرف کنيم

در قالب word و در 20 صفحه و قابل ویرایش

 

 

فهرست مطالب
چکیده: 
اقدام پژوهی 
مقدمه: 
بیان مسأله: 
توصیف وضعیت موجود: 
گردآوری اطلاعات (شواهد1 ): 
مشاهده رفتار رضا: 
تجزیه و تحلیل و تفسیر داده ها: 
ارائه راه و حل ها: 
اجرای راه حل موقت و نظارت بر آن: 
گردآوری اطلاعات شواهد (2): 
ارزیابی نتایج بدست آمده و تعیین اعتبار: 
نتیجه گیری: 
منابع: 

 

 

 

چکیده:
اقدام پژوهی
در سال تحصیلی 90/91 در آموزشگاه شهید رجائی بعنوان آموزگار مشغول به خدمت شدم. با دانش آموزی به نام رضا مواجه شدم که دچار اختلال در خواندن شده بود. رفتاری از قبیل شلوغی، بی حوصلگی از خود نشان می‌داد و نمی‌توانست به خوبی بخواند. در هجی کردن کلمات مشکل داشت و در تخیل و تجسم کلمات، ذخیره سازی و بازیابی اسامی حروف اشکالات زیادی داشت همچنین نمی‌توانست حروف را به خوبی ترکیب کند و رضا همچنین خط ناخوانا داشت و در استفاده کردن از حروف پریشان بود، حروف همخوان مثل (ب) و (پ) را جایگزین هم می‌کرد.
برای گردآوری اطلاعات روش هایی وجود دارد؛ با توجه به موضوع پژوهش به نظر می‌رسید که ما مجبور باشیم از چند روش ترکیبی برای جمع آوری اطلاعات استفاده نماییم. در این پژوهش روشهای مشاهده، مشاهده مشارکتی و مصاحبه را انتخاب نمودم.
برای رفع مشکل رضا از والدینش خواستم ،که بیشتر به او توجه کنند و با فرزند خود در هنگام درس خواندن با ملایمت و مهربانی برخورد کنند و برای مطمئن شدن از اینکه رضا هیچ گونه اختلال بینایی و شنوایی ندارد او را به دکتر ارجاع دهند و همچنین یک انگیزه مضاعف در رضا ایجاد کنند تا ایشان به اهمیت و نقش درس خواندن در زندگی پی ببرد به نظر می‌رسد که عواملی از جمله، آموزش های نامطلوب خواندن، مشکلات ادراک شنیداری، مشکلات ادراک دیداری و مشکلات مراحل زبان می‌تواند دلیلی باشد بر علل اختلال در خواندن؛ اما با بررسی هایی که به عمل آمد متوجه شدم که با انگیزه می‌توان اختلال1در خواند رضا را برطرف کرد.


مقدمه:
اقرأ باسم ربک الذی خلق: بخوان به نام پروردگاری که تو را خلق کرده است سوره علق آیه (1)؛ خواندن از جمله وسایل مهم فهمیدن در دنیای کنونی است. فرد می‌تواند نتیجه ی تحقیقات و مطالعات دیگران را که مدتها به درازا کشیده است، را از طریق خواندن در مدت زمان کوتاهی فرا گیرد خوب خواندن از عوامل مهم پیشرفت و سرگرمی و لذت بردن و رفع خستگی است. امروز باید به کودکان خود خواندن را بیاموزیم تا فردا بتوانند بخوانند و یاد بگیرند. نکته مهم در امر خواندن توجه و تأکید بر امر فهمیدن است نه صرفاًَ که به صورت عادت درآمده است. یکی از علل ضعف دانش آموزان در دروس، مخصوصاًَ ضعف در حل کردن مسئله های ریاضی و نفهمیدن آنها مربوط به ناتوانی آنها در روخوانی و عدم درک مطالب است اغلب مشاهده می‌شود دانش آموزی مطلبی می‌خواند یا اولیای او عقیده دارند مرتب درس می‌خواند اما نمی‌فهمد یا دانش آموز دیگری با وجود این که تلاش می‌کند، اما در املاء نویسی مشکل دارد تمام این اشکالات بر می‌گردد به ضعف دانش آموز در روخوانی و آگاه نبودن او به روش مطالعه، یک معلم آگاه و علاقه مند به شغل معلمی باید ابتدا روش های مطالعه و روان خوانی را به دانش آموزان خود بیاموزد و سپس در پی برطرف کردن اشکالات در دروس دیگر باشد و این مقدور نیست مگر این که خود معلم از روش های مختلف مطالعه و روان خوانی اطلاع کافی داشته باشد. در این اقدام پژوهی که هدفمان رفع اختلال در خواندن است در ابتدا به جمع آوری اطلاعات می‌پردازیم سپس در مرحله ی تجزیه و تحلیل و تفسیر، دلایل اختلال در خواندن بیان می‌شود و سپس به ارائه راه و حل جهت رفع مشکل می‌پردازیم و درپایان در پي گردآوری اطلاعات و مشاهدات متوجه می‌شویم که با اجرای راه و حل انتخابی وضعیت دانش آموز بهتر خواهد شد.

 

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

whatsuptelegrammailpinterest
logo

استان: کردستان، شهرستان : سقز
شماره تماس:: 09189763156
ایمیل : omidarzy@yahoo.com
کد پستی : 6683193643