مقاله و مبانی نظری بیماری و علایم فشارخون ,

menuordersearch
academixfile.ir
قبلی
بعدی

مقاله و مبانی نظری بیماری و علایم فشارخون

(0)
(0)

مبانی نظری

مقاله و مبانی نظری بیماری و علایم فشارخون
رنگ و مدل کالا
مبانی نظری
تعداد
+
_
عدد
19,000 تومان
19,000 تومان
موجود

توضیحات

مبانی نظری بیماری و علایم فشارخون

در قالب word ودر 23 صفحه و قابل ویرایش

 

فهرست مطالب

مقدمه
تعريف فشار خون
موقعیت فرد در زمان سنجش فشارخون
تکنیک
روش ثبت فشارخون
طبقه بندی فشارخون
میزان فشارخون
مطالعات جمعیت شناختی
بيماری فشارخون بالا
علائم فشارخون بالا
علائم مؤثر در تشدید فشارخون بالا
علائم و نشانههای بالینی فشارخون
علل فشار خون
علل افزایش فشارخون
فشارخون و استرس
استرس
منابع

 


فشارخون
مقدمه
امروز يکي از معضلات جامعه پزشکي افزايش فشارخون است که احتمالا مهمترین مشکل سلامتي در کشورهاي پيشرفته است. بيماري فشارخون شايع و بدون علامت بوده، به راحتي شناسايي ميگردد و معمولاً به آساني درمان مي-شود و اغلب در صورت عدم درمان به عوارض کشندهاي منجر مي شود (هرسيون، 2005، ترجمه تربيت و تربیت، 1385)، هنگامي که گفته ميشود شخصي افزايش فشارخون دارد، معمولاً منظور اين است که فشار متوسط شرياني او بالاتر از حد فوقاني مقادير طبيعي است. معمولاً زمانی که فشار خون متوسط شرياني او بالاتر از 110 ميلي متر جيوه در حال استراحت باشد به عنوان هيپرتاسيون تلقي مي شود؛ در حالت عادي هنگامي ديده ميشود که فشار دياستولي بيش از 90 ميلي متر جيوه و فشار سيستولي بيش تر از حدود 135 تا 140 ميلي متر جيوه باشد. فشار خون مشکل اصلي بهداشت عمومي در ايالات متحده امريکا و کشورهاي صنعتي جهان ميباشد (دابرت، 1995، کاپلان، 2000، کميته ملي مشترک، 2003، همه به نقل از رئیسی، 1383)، به طوري که در حدود 50 ميليون نفر در امريکا از اين بيماري رنج ميبرند (دابرت و همکاران، 2002، کميته ملي مشترک، 2003، همه به نقل از رئیسی، 1383). بيماران مبتلا به فشار خون به طور زودرس فوت ميکنند، شايع ترين علت مرگ، بيماري قلبي بوده و فشارخون بالا بر قلب، دستگاه عصبي و کليهها اثرات بسیار خطرناکي را دربردارد (هارسيون، 2001، ترجمه نورانی، رحیم زاده و حشتمی، 1380). براساس اطلاعات حاصله از 9 مطالعه در افراد با فشارخون دياستولي 105 میلی لیتر جیوه نسبت به افراد با فشار دياستولي 76 ميليمترجيوه، خطر سکته مغزي 10 برابر و خطربيماريهاي عروقي کرونر پنج برابر بيشتر است (سموات، حجتزاده و نادری آسیابر، 1380).
تعريف فشار خون
فشارخون بيماري است که معلول چند عامل است، برون داد قلبي بسيار بالا، حجم خون بسيار زياد، يا مقاومت رگهاي خوني پيراموني در مقابل جريان خون. هنگامی که فشار وارده از سوی خون به ديواره رگهای خونی بالا باشد و درمان نگردد منجر به پيامدهای شديد و منفی هم چون سکته مغزی و حمله قلبی میشود. بيماري فشارخون مستلزم داشتن فشارخون بالا (بالاي140درجه سيتولي و 90 درجه دياستولي و پيوسته، معمولا در طول چندين هفته يا ماه است) (ديماتئو، 2009، به نقل از رئیسی، 1383) براي جاري شدن خون در شريانهاي اعضاي بدن و رسيدن مواد غذايي و اکسيژن به قسمتهاي مختلف بدن، نيرويي مورد نياز است که از طريق پمپ قلب ايجاد ميشود و فشار خون نام دارد. این فشار توسط دستگاه سنجش فشارخون قابل ارزیابی است. در هر بار سنجش دو عدد ارائه میشود. عدد نخست که فشار خون سیستولیک نام دارد، فشاری است که در زمان حداکثر قدرت قلب در پمپ خون، به دیواره رگ وارد می‌شود و عدد دوم که فشار خون دیاستولیک نام دارد، نیروئی است که در زمان استراحت قلب بر دیواره رگ وارد میگردد (سموات و همکاران ،1380).
موقعیت فرد در زمان سنجش فشارخون
بیمار نباید:
- یک ساعت قبل از سنجش، کافئین مصرف نماید
- نیم ساعت قبل از سنجش سیگار بکشد
- تحریک آدرنورژیک مصنوعی داشته باشد
و
- باید در محیطی ساکت و آرام 5-10 دقیقه استراحت نماید.
در زمان ارزیابی، فرد باید نشسته یا دراز کشیده، در حالت آرام و راحت قرار گیرد. بازوها به صورت جزئی خم بوده و در سطح قلب قرار داشته و ماهیچهها باز و کاملاً شل باشند. برای رسیدن به چنین شرایطی بهتر است بازوها حائل داشته باشند (براونوالد و همکاران، 2001).
تکنیک
    در ارزیابی اولیه پیشنهاد میگردد که از هر دو بازو فشار خون گرفته شده و فشار بالاتر معینکنندهی اندامی است که در دفعات بعدی برای سنجش استفاده خواهد شد. کاف فشارسنج باید به سرعت و تا سطح mmHg 30 بالاتر از فشارخون احتمالی سیستولی باد شود و سپس کاف به آرامی با سرعت mmHg/see تخلیه گردد. در فشاری که نبض بر الیال لمس میشود و یا صدای ورود خون شنیده میشود فشار سیستولیک ثبت میگردد. اگر این صدا ضعیف باشد پیشنهاد می‌گردد قبل از باد نمودن کاف فرد دستش را بالا برده و چندین بار انگشتان را باز و بسته نماید. سپس مراحل فوق انجام گردد. زمان قطع این صدا، فشار دیاستولیک ثبت میگردد. بعد از بررسی فشار دیاستولی کاف باید سریع تخلیه شود و بعد از یک دققیه استراحت بیمار در صورت نیاز مجدداً از همان اندام فشارخون گرفته شود(براونوالد، زیتس و لیبی، 2001).
روش ثبت فشارخون
                                          مثال:
فشار خون:            سیستولیک            140
                          دیاستولیک            90
موقعیت بیمار:                                    نشسته
موقعیت و نام اندام:                            بازوی راست
اندازهی کاف:                                    نوع بزرگ بالغین

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

whatsuptelegrammailpinterest
logo

استان: کردستان، شهرستان : سقز
شماره تماس:: 09189763156
ایمیل : omidarzy@yahoo.com
کد پستی : 6683193643