پاورپوینت رابطه بین آرگونومی در محل کار(مثلا اپراتور ماشین های صنعتی) و خستگی و توان فیزیکی آنان ,

menuordersearch
academixfile.ir

توضیحات

پاورپوینت رابطه بین آرگونومی در محل کار(مثلا اپراتور ماشین های صنعتی) و خستگی و توان فیزیکی آنان

در قالب ppt و در 23 اسلاید و قابل ویرایش

 

قسمتی از متن فایل::

 

طراحی فضاهای کاری و تجهیزات محل کار می‌تواند تأثیر بسزایی در نحوه عملکرد کارکنان در شغل خود داشته باشد. رعایت اصول ارگونومیک در هنگام اجرای این نوع طراحی باعث کاهش ریسک ، جلوگیری از حوادث و خستگی بدنی و حفظ سلامت و توان جسمی کارکنان می‌شود.
ارگونومی علم یافتن تناسب ایده آل بین افراد و کاری است که انجام می‌دهند. با استفاده از دانش، اطمینان حاصل می‌شود که محصولات و دستگاه ها مطابق با کاربر، محیط کار و وظیفه طراحی شده اند. وقتی همه چیز با هم در نظر گرفته شود، به این معنی است که مردم می‌توانند وظایف خود را به طور موثر و ایمن انجام دهند.
ارگونومی به عنوان یک موضوع هماهنگ در طول جنگ جهانی دوم توسعه یافت. این شامل دانشمندان، مهندسان، روانشناسان، فیزیولوژیست ها و پزشکان بود که با یکدیگر همکاری می‌کردند تا تأثیرات وظایف مربوط به کار بر روی افراد را در نظر بگیرند."چگونگی تعامل انسان ها از نظر فیزیکی و روانی در محیط کار".در یک زمینه مرتبط با کار، زمانی که تولید در حال انجام است، موفقیت تنها در صورتی تضمین می‌شود که مدیران، سرپرستان و اپراتورها علاوه بر تجهیزات و وظایف خود، از ارگونومی نیز آگاه باشند. تجهیزات ایمن تر و محل کار ایمن به تنهایی نمی‌تواند استانداردهای ایمن را برای کارکنان تضمین کند.
.

برای ایمنی افرادی که در حین کار با ماشین آلات و تجهیزات در معرض خطر هستند، اطمینان از برآورده شدن الزامات ارگونومیکی به اندازه کافی ضروری است. چنین رضایتی را می‌توان با به کارگیری راه حل های طراحی خاص یا در صورت غیرممکن بودن، با گنجاندن پادمان های مناسب در ماشین آلات و تجهیزات (تجهیزات حفاظتی جمعی) به دست آورد. اگر اقدامات بهبود موجود با هدف کاهش خطرات ناشی از ناتوانی ماشین‌ها در برآوردن نیازهای کارگران باشد، یک ممیزی ارگونومی به منظور تأیید انتخاب چنین اقداماتی انجام می‌شود. هر مرحله پیگیری باید متناسب با وسعت مشکل باشد در حالی که الزامات ارگونومیک باید دستورالعمل های بهبود را تشکیل دهد که نیاز به تغییر را مشخص می‌کند. برای دستیابی به انطباق با الزاماتی که معیارهای ارگونومی را در مرحله عملیاتی به حساب می‌آورند، سازمان‌ها باید از ارگونومی اصلاحی استفاده کنند تا مطمئن شوند که راه‌حل‌های موجود آن‌ها پاسخ کافی به هرگونه عدم انطباق با الزامات عملیاتی را بدون تأثیر منفی بر کارگران ارائه می‌دهند.  در چنین شرایطی، شناخت نیازهای کارکنان، که ارضای آنها برای عملکرد کارآمد نقش محوری دارد، ضروری است

 

اصول حل مشکلات ارگونومیکی در محل کار :
در حالت های خنثی کار کردن:
بهترین موقعیت هایی که می‌توان در آن کار کرد، موقعیت هایی است که بدن را «خنثی» نگه می‌دارد."منحنی S" ستون فقرات را حفظ کنیدحفظ انحنای S طبیعی پشت چه در حالت نشسته و چه ایستاده بسیار مهم است. مهمترین قسمت این "S" در قسمت پایین کمر است، به این معنی که خوب است کمی "تغییر به عقب" داشته باشید.هنگام ایستادن، قرار دادن یک پا روی زیرپایی به حفظ ستون فقرات در تراز مناسب کمک می‌کند.گردن را در یک راستا نگه داریداستخوان های گردن بخشی از ستون فقرات هستند و بنابراین مشمول همان الزامات حفظ منحنی S هستند. وضعیت‌های پیچ خورده و خمیده طولانی‌مدت گردن می‌تواند به همان اندازه برای کمر استرس‌زا باشد.بهترین راه برای ایجاد تغییرات معمولاً تنظیم تجهیزات به گونه ای است که گردن شما در حالت خنثی قرار گیرد.
به حداقل رساندن خستگی و بار استاتیک :
نگه داشتن یک موقعیت برای یک دوره زمانی به عنوان بار استاتیک شناخته می‌شود. باعث ایجاد خستگی و ناراحتی می‌شود و می‌تواند در کار اختلال ایجاد کند. یک مثال خوب از بار استاتیک که همه تجربه کرده اند، گرفتگی نویسنده است. لازم نیست مداد را خیلی محکم بگیرید، فقط برای مدت طولانی. عضلات شما پس از مدتی خسته می‌شوند و شروع به درد می‌کنند. ر محل کار، نگه داشتن مداوم قطعات و ابزار نمونه ای از بار استاتیک است. در این حالت استفاده از فیکسچر نیاز به نگه داشتن قطعه را از بین می‌برد.

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

whatsuptelegrammailpinterest
logo

استان: کردستان، شهرستان : سقز
شماره تماس:: 09189763156
ایمیل : omidarzy@yahoo.com
کد پستی : 6683193643