مقاله و مبانی نظری استانداردهای زیست محیطی در بازار سرمایه ,

menuordersearch
academixfile.ir
قبلی
بعدی

مقاله و مبانی نظری استانداردهای زیست محیطی در بازار سرمایه

(0)
(0)

مبانی نظری

مقاله و مبانی نظری استانداردهای زیست محیطی در بازار سرمایه
رنگ و مدل کالا
مبانی نظری
تعداد
+
_
عدد
19,000 تومان
موجود
گارانتی کالا:

ضمانت بازگشت وجه

توضیحات فایل

ادبیات نظری و پیشینه پژوهش استانداردهای زیست محیطی در بازار سرمایه

در قالب word ودر 34 صفحه و قابل ویرایش

 

 

 

فهرست مطالب
            2-1    مقدمه13
            2-2    تعریف استاندارد .14
            2-3    تاریخچه و نحوه شکل گیری استاندارد..1
            2-4              ضوابط واستانداردهای زیست محیطی.15
            2-4-1          ایزو 14000چیست؟.16
            2-4-2          تاریخچه ایزو14000.. 17
            2-4-3          ایزو 14000 در ایران18
            2-4-4          سایر استاندارد های سری ایزو14000..18
            2 -4-4-1      ایزو14001.19
            2-4-4-1-1    مشاغلی که درآن ایزو 14001کاربرد دارد20
            2 -4-4-1-2    شرکت ها یی که درآن ایزو 14001کاربرد دارد.20
            2-5                  سیستم مدیریت زیست محیطی 21     
            2-5-1      ایزو 14001وسیستم مدیریت زیست محیطی  .21
            2-5-2      عناصر سیستم مدیریت زیست محیطی..22
            2-5-3      مزایا و اهمیت استاندارد سیستم مدیریت زیست محیطی .24
            2-7        مربوط بودن ارزش اطلاعات حسابداري..25
            2- 8        رویکردهای موجود پیرامون معیارهای عملکرد..28
            2-8-1      معیارهای حسابداری..29
            2-9        پیشینه تحقیق درسطح ملی.31
            2-10        پیشینه تحقیق درسطح بین المللی32
            2-11        خلاصه فصل.37   

منابع


2-1-مقدمه:
محيط زيست مجموعه اي بسيار عظيم و پيچيده از عوامل گوناگون است که بر اثر يک روند وتکامل تدريجي موجودات زنده و اجزاي سازنده سطح زمين به وجود آمده است; بنابر اين در فعاليتهاي انسان تاثير گذارده و از آن متاثر مي گردد. فعاليتهاي انسان در راستاي توسعه به هر طريقي که باشد اثرات مختلفي بر محيط زيست خواهد داشت. اين اثرات بيشتر ناشي از توسعه صنعتي و معدني است. توسعه صنعتي در کشورهاي در حال توسعه معمولاً بدون فراهم آوردن زير ساختهاي اجتماعي صورت مي گيرد، حاصل ا ين نگرش مديريتي، بي توجهي به ظرفيت خود پالايي محيط زيست و بهره برداري بي رويه از منابع طبيعي موجود است که عواقب نامطلوبي از جمله آلودگي روز افزون محيط زيست را در پي دارد. با افزايش توجه به حفظ و ارتقاء کيفيت محيط زيست و بهداشت محيط در سطح بين المللي، تو جه تمامي سازمان ها به طور فزاينده اي به اثرات زيانبار زيست محيطي ناشي از فعاليت ها، توليدات و خدمات آنها معطوف گرديده است .حال که به طور روز افزون، محيط زيست به واسطه تخريب منابع طبيعي و توليد آلودگي ها و ضايعات صنعتي در معرض بحران هاي جدي قرار مي گيرد، مبحث مديريت محيط زيست در کنار ديگر رشته هاي محيط زيست به ويژه در محيط هاي صنعتي ،معدني و شهري متجلي گرديده است; بنابراين در دهه اخير، صنايع موظف به استقرار سيستم مديريت محيط زيست شده اند. استاندارد هاي بين المللي مديريت محيط زيست نظير 14001به منظور تدوين عوامل سيستم موثر مديريت محيط زيست که قابل ادغام و سازگاري با ساير نياز ها و مقتضيات مديريتي است، ايجاد شده است. اين استاندارد ها به سازمان ها اين توانايي را ميدهند که به اهداف زيست محيطي و اقتصادي خود به طريقه سالمتري دست يابند.به طور کلی هدف از برپایی سیستم نظام مدیریت زیست محیطی بر مبنای استاندارد بین المللی 14001 ISO تحکیم حفاظت از محیط زیست و جلوگیری از آلودگی در توازن با نیازهای اجتماعی و اقتصادی جامعه است (کرباسي وهمکاران1388٬) .
درفصل حاضر محقق به بررسی ادبیات تحقیق وارائه خلاصه ای ازتحقیقات مرتبط می‌پردازد.
2-2- تعریف استاندارد
بصورت کلی استاندارد را به معنی نظم، قاعده و قانون دانسته اند. سازمان بین‌المللی استاندارد آنرا اینگونه تعریف نموده است:استاندارد مدرکی است دربر گیرنده قواعد، راهنمایی‌ها یا ویژگیهایی برای فعالیت‌ها یا نتایج آنها به منظور استفاده عمومی و مکرر که از طریق هم رایی فراهم و به وسیله سازمان شناخته شده ای تصویب شده باشد و هدف از آن دست یابی به میزان مطلوب از نظم در یک زمینه خاص است. در سطح بین‌المللی سازمانی به نام سازمان بین‌المللی استاندارد وجود دارد که ۱۶۳ کشور عضو آن می‌باشند. در کشورایران، موسسه مرجع برای استاندارد موسسه استاندارد و تحقیقات صنعتی ایران است که عضو فعال سازمان بین‌المللی استاندارد نیز است.

2-3- تاریخچه و نحوه شکل گیری استاندارد
سازمان جهانی استاندارد به اختصارایزو (iso)نامیده میشود، علاوه برمخفف بودن به معنای همسان است. در کشور سوئیس و در شهر ژنو واقع شده است ،که این سازمان جهانی در سال ١۹۴۶ آغاز بکار نمودو دارای ١۳٠ عضو ازکشورهای مختلف است. استانداردهایی که توسط سازمان ایزو تهیه می‌شود، داوطلبانه است. زیرا همانطور که اشاره شد این سازمان غیر دولتی است، بنابر این از قدرتی جهت تحمیل این استانداردها بر هیچ کشور و یا سازمانی برخوردار نیست. اعتبار استانداردهای تدوین شده در این سازمان بستگی به حمایت کشورهای مختلف از آن دارد. استانداردهای ایزو از طریق تهیه پیش نویس در کمیته های
فنی و تصویب در میان اعضاء اصلی تدوین و صادر می‌گردند. این سازمان تاکنون ۹۶٠٠ استاندارد منتشر نموده است که از معروفترین آنها می‌توان استانداردهای سری ۹٠٠٠ و١۴٠٠٠ را نام برد(معین الدین وهمکاران٬ 1390).
2-4- ضوابط و استانداردهاي زيست محيطي
ضوابط زيست محيطي ،مجموعه اي از مقررات خاص است که به منظور پيشگيري از آلودگي وتخريب وانجام فعاليتهاي اقتصادي دوستدار محيط زيست تدوين مي شود،نظير ضوابطاستقرارصنايع،الگوي ارزيابي زيست محيطي و نظاير آن.استانداردهاي زيست محيطي ،معيارهاي کمي براي حفاظت محيط زيست از آلودگي و تخريب بشمار مي رود.اينگونه استانداردها براي تشخيص آلودگي نيز مورد استفاده قرار مي گيرد. ازآنجاييکه ميزان آلاينده هااز منابع مختلف صفر نمي باشد،لذا تعيين اينکه مقدار خروجي باعث آلودگي محيط زيست مي شود يا نه ؟ نياز به تعيين استاندارد ها بدليل تنوع منابع آلاينده است.منابع مختلف آلاينده هاي هوا ،آب، خاک، صدا نياز به استانداردهاي مختص به خود دارد.مثلاً درقانون جلوگيري از آلودگي هوا، استاندارد خروجي از اگزوز وسايل نقليه موتوري با استاندارد خروجي از دودکش کارخانجات بکلي متفاوت است و حتي در بين وسايل نقليه موتوري نيز برحسب اينکه آيا در دست استفاده کننده است يا فقط از خط توليد کارخانه خارج شده است داراي استاندارد گوناگون مي باشند.ضوابط و استانداردها بايد پويا باشند، زيرا با گذشت زمان ،دو اتفاق بوقوع مي پيوندد،يکي اينکه نتايج تحقيقات و پژوهشهاي علمي داخل و خارج کشور ،استانداردهاي جديدي را تعريف مي کنند که شامل حدود جديد يا مواد جديد مي باشند ،دوم اينکه انجام پايش هاي زيست محيطي ،نتايج حاصل از اجراي ضوابط و استانداردهاي مورد عمل را در مکان مورد نظر ارزيابي نموده و باز خورآن ممکن است تغيير آنها را الزامي نمايد.بنابراين دو خاصيت متداول در خصوص ضوابط و استانداردها ،يعني تنوع و پويايي، باعث مي شود که مجموعه مورد عمل ،هر چند وقت يکبارمعمولاً هر سال مورد تجديد نظر قرار گيرد و بدين لحاظ مجموعه ضوابط و استانداردهاي زيست محيطي موقعي معتبر است که مربوط به سال موردعمل باشد، هر چند که تغيير نکرده باشد. با توجه به مراتب فوق، تدوين ضوابط و استانداردها کاري دشوار بوده و نيازمند توجه به وضع اقتصادي ،امکان دسترسي به تکنولوژي و در اختيار داشتن تجهيزات اندازه گيري آلاينده ها ونظاير آن را دارد. به همين علت ،در قوانين زيست محيطي کشورمان ،تدوين استانداردهاي زيست محيطي به عهده سازمان حفاظت محيط زيست و با همکاري نهادهاي ذيربط دولتي گذاشته شده و مرجع تصويب آنها نيز عمدتاً هيئت وزيران و يا شوراي عالي حفاظت محيط زيست مي باشد.مجموعه حاضر که با تلاش همکاران دفتر بررسي آلودگي هوا جمع آوري شده است ،مجموعه ضوابط و استانداردهايي است که به تصويب مراجع ذيربط رسيده و يا در دستورکار مراجع قراردارد و ملاک عمل در سازمان مي باشد (محرم نژاد1378٬).

 

نمودار تغییر قیمت
نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

whatsuptelegrammailpinterest
logo

استان: کردستان، شهرستان : سقز
شماره تماس:: 09189763156
ایمیل : omidarzy@yahoo.com
کد پستی : 6683193643