پاورپوینت جایگاه انسان کامل‌ در مکاتب‌ شرقی‌ و غربی‌ و مقایسه‌ آن با عرفان اسلامی‌ ,

menuordersearch
academixfile.ir
قبلی
بعدی

پاورپوینت جایگاه انسان کامل‌ در مکاتب‌ شرقی‌ و غربی‌ و مقایسه‌ آن با عرفان اسلامی‌

(0)
(0)

پاورپوینت

پاورپوینت جایگاه انسان کامل‌ در مکاتب‌ شرقی‌ و غربی‌ و مقایسه‌ آن با عرفان اسلامی‌
رنگ و مدل کالا
پاورپوینت
تعداد
+
_
عدد
35,000 تومان
موجود

توضیحات

پاورپوینت جایگاه انسان کامل‌ در مکاتب‌ شرقی‌ و غربی‌ و مقایسه‌ آن با عرفان اسلامی‌

در قالب pptx و در 58 اسلاید و قابل ویرایش

 

 

توضیحات::


انسان یکی‌ از مباحثی‌ است‌ که‌ همواره مورد توجه‌ اندیشه‌ ي بشري بوده است‌. بحث‌ شناخت‌ انسان از گستره ترین‌ مباحثی‌ است‌ و به‌ تمامی‌ فعالیت‌ هاي علمی‌ و فکري انسانها جهت‌ می‌ دهد. از آنجا که‌ آدمی‌ میل‌ به‌ کمال که‌ در وجود او نهادینه‌ شده است‌ همیشه‌ در جستجوي انسان کامل‌ بوده، که‌ در کلیه‌ ي ادیان بزرگ و مکتب‌ هاي فلسفی‌ و فکري جهان در شرق و غرب به‌ الگوهایی‌ از انسان کامل‌ برمی‌ خوریم‌ که‌ مورد ستایش‌ واقع‌ شده اند. و این‌ موضوع نیز همواره در فلسفه‌ متعالیه‌ و عرفان مـورد بحـث‌ بوده است‌ و کیفیت ‌ مراحل‌ رسیدن به‌ سلوک و در نهایت‌ انسان کامل‌ مورد توجه‌ عارفان بوده است‌.و از مهمترین‌ موضوعاتی‌ بوده است‌ که‌ ذهن‌ عارفان ومتفکرانِهر دوره اي را به‌ خود مشغول نموده است‌. پژوهش‌ حاضر با هدف آشنایی‌ با انسان کامل‌ از نظر مکاتب‌ مختلف‌ شرقی‌ و غربی‌ و عرفان اسلامی‌ و بـه‌ شـیوة توصـیفی‌- تحلیلـی‌ نوشـته‌ شـده است‌. نگارنده در این‌ پژوهش‌ پس‌ از ارائه‌ تعاریفی‌ از انسان و انسان کامل‌، به‌ بررسی‌ نظریه‌ها و دیدگاه هاي مختلف‌ در مورد انسان و در نهایت‌ انسان کامل‌ و ویژگی‌ هاي آن پرداخته‌ و به‌ این‌ نتیجه‌ رسیده است‌ که‌ اومانیسیم‌ یا فرهنگ‌ انسان محور، خصیصه‌ غرب مدرن است‌ و آن را از تمامی‌ دوره هاي ماقبل‌ خود و نیز دنیاي شرق متمایز می‌ کنـد و اومانیسم‌ غربی‌ با اصالت‌ دادن به‌ انسان، در حقیقت‌ وجود خداوند را نفی‌ می‌ کند. اما در عرفان اسلامی‌ انسان کامل‌ طبیب‌ دردهاي انسان هاي هبوط یافته‌ و رانـده شـده اسـت‌، انسان کامل‌ مظهر صفات الهی‌ و و نور می‌ باشد. او مقصود و خلاصه‌ جملگی‌ آفرینش‌ و معشوق خداوند است‌.

 

در قلمرو گستره علم‌ انسان شناسی‌ که‌ خود سابقه‌ اي طولانی‌ در تاریخ‌ و دانش‌ هاي بشري دارد،تا کنون دانشمندان بزرگی‌ کوشیده اند تا از انسان این‌ موجود برتر که‌ به‌ ظاهر و عالم‌ اصغر است‌ و به‌ معنی‌ عالم‌ اکبر تعریف‌ هایی‌ ارائه‌ دهد و این‌ موجود ناشناخته‌ را ضمن‌ مطالعات و بررسی‌ هاي مستمر بشناسند و او را آنچنان که‌ هست‌ معرفی‌ کنند اما هیچ‌ یک‌ تعریف‌ جامعی‌ از او ارائه‌ نکرده اند، زیرا هر کدام از زاویه‌ اي به‌ وي نگریسته‌ اند و در واقع‌ گوشه‌ هایی‌ از دنیاي پهناور در درون و ابعاد پیچیده شخصیت‌ آدمی‌ را از دیدگاه خود توصیف‌ نموده و تعریف‌ هاي متفاوتی‌ را از او ارائه‌ کرده اند و تصاویر مختلفی‌ را از سیماي باطنی‌ انسان مصور ساخته‌ اند.
در میان موجودات جهان، هیچ‌ موجودي به‌ اندازه انسان، نیازمند شناخت‌ و تفسیر نیست‌ چرا که‌ وي ناشناخته‌ ترین‌ موجود هستی‌ است‌ و سیستم‌ پیچیده اي است‌ که‌ درک و تجزیه‌ و تحلیل‌ آن، علم‌ و دانایی‌ بسیاري را می‌ طلبد. پیشرفت‌ هاي بشري نیز نتوانسته‌ است‌ جواب قانع‌ کننده و کاملی‌ به‌ آن بدهد. انسان موجودي طبیعی‌ و فرا طبیعی‌ است‌ که‌ جنبه‌ طبیعی‌ او از خاک آغاز می‌ شود و مراحل‌ تکامل‌ را یکی‌ پس‌ از دیگري طی‌ می‌ کند تا پیکري معتدل
و کاملا پرداخته‌ و مستوي ایجاد شود؛ اما جنبه‌ فرا طبیعی‌ او خارج از محدودة زمان و مکان است‌ و حقیقت‌ و هویت‌ اصلی‌ او را تشکیل‌ می‌ دهد. شناخت‌ بعد مادي و طبیعی‌ انسان خالی‌ از دشواري نیست‌ اما شناخت‌ فرا طبیعت‌ و حقیقت‌ غیر مادي او به‌ مراتب‌ دشوارتر است‌. در نتیجه‌ تنها مبدئی‌ که‌ می‌ تواند حقیقت‌ او را معرفی‌ کند خالق‌ انسان است‌؛ پس‌ بهترین‌ راه براي تعیین‌ چیستی‌ و جایگاه انسان است‌ پس‌ بهترین‌ راه براي تعین‌ چیستی‌ و جایگاه انسان مراجعه‌ به‌ کلام الهی‌ است‌.)«جوادي آملی‌،١٣٩٠:٦١)

 

نظرات کاربران
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

بستن
*نام و نام خانوادگی
* پست الکترونیک
* متن پیام

0 نظر

ما را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید

whatsuptelegrammailpinterest
logo

استان: کردستان، شهرستان : سقز
شماره تماس:: 09189763156
ایمیل : omidarzy@yahoo.com
کد پستی : 6683193643